Kanopi

Kanopi, binaların dış yapılarından yağmurdan, kardan güneş ışığından ve yukarıdan düşebilecek cisimlere karşı yapıya ve aşağıda bulunan canlı ve cansız varlıkları korumaya yönelik tasarlanmış modern saçaklardır. Ancak kanopi saçak ve markiz denilen yapılardan daha farklı olarak mimari açıdan estetik görselliğe sahiptir.

Kanopi nerde kullanılıyor ?

2.Dünya Savaşı sonrasında kullanılmaya başlanan kanopiler görüş açısı için oldukça önemlidir. Uzun yıllardır kullanılmakta olan kanopiler savaş uçaklarında da kullanılmaktadır. Hatta kanopiler bazı uçaklarda genellikle pilotun bulunduğu bölgede olur. Çünkü pilotun görüş açısı için önemli bir yer tutar. Böylece kanopilerin koruma amacıyla kullanılması daha yaygınlaşmıştır. İnşaat sektöründe de mimari ve endüstriyel yapıları yağmurdan, kardan, güneşten korumak için yani amacına uygun kullanılmaktadır. Kanopi ayrıca hava yolları araçlarında olumsuz hava şartlarında gürültü ve meteorolojik etkileri yalıtması özelliğiyle görüş imkânını arttırır ve sürtünmeyi azaltır. Bu yüzden  özellikle av ucalarında ve akrobasi uçaklarında da tercih edilmektedir.

Konstrüktif bir yapıya sahip olan kanopiler kumaş, cam ya da metal kaplamadan oluşmakta ve şeffaf, yarı saydam ya da opak olarak uygulanabilmektedir. Buna en iyi örnek ise otobüs duraklarında bekleyen yolcuların ve insanların yağmurdan, kardan ve güneş ışınları gibi hava olaylarından korunmasını sağlayan yapı kanopidir.

Buna benze bir diğer örnek ise; Benzin istasyonlarındaki yüksek tavanlı kanopi sistemlerinin kullanılmasıyla bölgedeki benzini korumak ve hava olaylarının çevreye bir zarar vermemesi amaçlanmaktadır.

Kanopi Nedir ?

Kanopi aslında günlük hayatımızda kullandığımız “gölgelik” veya “tente” görevini karşılayan yapılardır. Kanopi kelimesi ise daha çok mimari alan ve inşaat sektöründe kullanılan bir kelimedir. Kanopiler mimari alanda genellikle binaların dış cephelerinde bina girişlerinde bulunan üst alanda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Git
Call Now Button0 (216) 487 00 61