Sundurma

Sundurma Nedir ?

Sundurma; taraça olarak da bilinen, binaların zemin katı veya yer ile aynı seviyede olan kısımlarında ya da teraslarda uygulanılabilen; üzeri örtülü, yanları açık ya da camla kapatılmış, balkon tarzı alanlardır. Mimari olarak ilk uygulaması Hindistan’da görülmüş olup sonrasında dünya üzerindeki diğer yerlere de yayılmıştır.

Geniş balkonlarda, binaların giriş katlarında yer alan dairelerde ya da teras çatılarda inşa edilme olanağı bulunan sundurmalar, farklı ölçü ve tasarımlarla her zevke uygun bir şekilde dizayn edilip yaptırılabilir. Ahşap, metal ya da benzeri malzemelerle montajlanarak gerçekleştirilen sundurmalar, üzeri kapatılması planlanan alanların yağmura ve güneş ışınlarına dayanıklı hale getirilmesi amacıyla yaptırılır. Yapılması planlanan alanın büyüklüğüne göre projesi tasarlanarak gerçekleştirilen sundurma yapımı ile üstü açık alanlar pratik ve konforlu yaşam alanlarına çok kolay bir şekilde çevrilebilir.

Sundurma İmalatı

İstenilene ve yaşanılmakta olan bölgeye göre değişen biçimlerde inşa edilebilen sundurmalar, yerle temassız bir şekilde ya da bir iskeletin üzerine de kurulabilir. Sundurma yapımı için gerekli en önemli husus, sundurmanın arkasının dayanacağı en az bir duvarın bulunmasıdır. Üstü açık olan alanların bir duvara dayanmış olarak ve güçlü bir iskelet üzerine inşa edilmek suretiyle üzerinin örtülmesi şeklinde tarif edilebilen sundurma yapımı,deneyim gerektiren ve profesyonelce yapılması gereken bir iştir. Üzerinin örtülmesi planlanan alanın, sağlam ve kaliteli bir malzemeyle kapatılması ve yağışa karşı dayanıklı bir duruma getirilmesi oldukça mühimdir. Bununla birlikte yapılacak olan sundurmanın güneşin zararlı etkilerine karşı dirençli bir yapıya sahip olması; uzun yıllar sorunsuz bir şekilde ve zevkle kullanılabilecek alanların oluşmasına zemin hazırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Git
Call Now Button0 (216) 487 00 61